newsroom
index
sports
athletes
countries

List of Malaysia's medal winners in the Kuala Lumpur 98

KUALA LUMPUR, 21 Sept 98 (Bernama):




16TH COMMONWEALTH GAMES MEDAL TALLY FOR MALAYSIA: SEPT 21 (12.30 pm)
--------------------------------------------------------------------
.
Badminton 3gold 4silver 0bronze 7total
Tenpin Bowling 2gold 1silver 1bronze 4total
Boxing 1gold 0silver 1bronze 2total
Cycling 0gold 1silver 0bronze 1total
Rhythmic 1gold 0silver 0bronze 1total
Lawn Bowls 0gold 1silver 2bronze 3total
Shooting 1gold 4silver 3bronze 8total
Weightlifting 1gold 1silver 3bronze 5total
Hockey 0gold 1silver 0bronze 1total
Athletics 1gold 0silver 0bronze 1total


Gold
----
1. Kenny Ang/Ben Heng (Tenpin Bowling: Men's Doubles)
2. Kenny Ang (Tenpin Bowling: Men's Singles)
3. Nurul Hudda Baharin (Shooting: Women's Individual Air Rifle)
4. Muhamad Hidayat Hamidon (Weightlifting: Clean & Jerk up to 69kg)
5. Yong Hock Kin/Wong Choong Hann/Cheah Soon Kit/Yap Kim Hock/Lee Wan
Wah/Choong Tan Fook/Ong Ewe Hock (Badminton: Men's Team)
6. Carolyn Au-Yong/El Regina Tajudin/Sarina Sundara Rajah/Thye Chee
Kiat (Rhythmic: Team)
7. Sapok Biki (Boxing: 48kg)
8. G.Saravan (Athletics: Men's 50km Walk)
9. Wong Choon Hann (Badminton: Men's Singles)
10. Choong Tan Fook/Lee Wan Wah (Badminton: Men's Doubles)

Silver
------
1. Nor Effandy Rosli (Cycling: Individual Road Race)
2. Muhamad Hidayat Rosli (Weightlifting: Overall up to 69kg)
3. Lai Kin Ngoh/Shalin Zulkifli (Tenpin Bowling: Women's Doubles)
4. Law Pei Pei/Ng Mee Fen/Lim Pek Siah/Chor Hooi Yee/Joanne
Quay/Norashikin Amin/Woon Sze Mei (Badminton: Women's Team)
5. Lim Pek Siah/Chor Hooi Yee (Badminton: Women's Doubles)
6. Saedah Abd Rahim (Lawn Bowls: Women's Singles)
7. Zainal Md Zain (Shooting: Men's Individual Fullbore Rifle Open)
8. A.Mutalip A.Razak/Mohamed Zakaria (Shooting: Men's Pairs Air Rifle)
9. Mohamed Zakaria (Shooting: Men's Individual Air Rifle)
10. Ng Pei Chin (Shooting: Women's Individual Sport Pistol)
11. Hockey (Men)
12. Yong Hock Kin (Badminton: Men's Singles)
13. Cheah Soon Kit/Yap Kim Hock (Badminton: Men's Doubles)

Bronze
------
1. Roslina Bakar (Shooting: Women's Individual Sport Rifle 3 Positions)
2. Norsita Mahmud/Ng Pei Chin (Shooting: Women's Pairs Sport Pistol)
3. Kamisah Abd Jalal/Suriani Othman (Shooting: Women's Pairs Air
Pistol)
4. Mohd Tazman Tahir/Mohd Aziz Maswadi (Lawn Bowls: Men's Pairs)
5. Siti Zalina Ahmad/Haslah Hj Hassan/Nor Hashimah Ismail/Nor Azwa Mohd
Di (Lawn Bowls: Women's Pairs)
6. Adnan Yusoh (Boxing: 54kg)
7. Lai Kin Ngoh (Tenpin Bowling: Women's Singles)
8. Matin Guntali (Weightlifting: Clean & Jerk up to 56kg)
9. Matin Guntali (Weightlifting: Snatch up to 56kg)
10. Matin Guntali (Weightlifting: Overall up to 56kg)


-- BERNAMA



bar
Home Search Feedback Contact Disclaimer Copyright